EGE ÜNİVERSİTESİ

Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü

Eğitim Programları

Enstitüde "Bilgi Teknolojileri" ve "Bilgisayar Bilimleri" olmak üzere iki anabilim dalı bulunmakta ve her iki anabilim dalında da yükseklisans ve doktora programlarına öğrenci kabul edilmektedir.

Bilgi Teknolojileri Anabilim Dalı'nda farklı formatlarda (metin, resim, veri, video, ...vb) üretilen bilginin sıkıştırılması, gizliliği ve bütünlüğünün korunması, ağ programlamasına yönelik derslere ağırlık verilmektedir. Bilginin organizasyonu, bilgiye erişim ve bilginin depolanması temel konular arasındadır. Bilgisayar ağlarının bilgi teknolojileri içerisindeki öneminin bilincinde olarak, lisansüstü eğitim programlarında bilgisayar ağları konusuna özel bir önem vermektedir.

Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı'nda ise bilgisayar bilimlerinin temel kavramları, algoritmalar, programlama dilleri, paralel programlama, işletim sistemleri, veri yönetim sistemleri ve bilgisayar ağları gibi konular işlenmektedir. Bu anabilim dalı aynı zamanda çok disiplinli program çerçevesinde bilgi teknolojilerinin uzmanlık gerektiren konuları için gerekli altyapının öğrencilere sunulmasını sağlamaktadır.